Яка різниця між візуальними ефектами та спецефектами

Через тонкощі перекладу між поняттями VFX (visual effects) та SFX (special effects) часто виникає плутанина. Що означає кожен з цих термінів та коли їх використовують?
Розшифровка термінів
Найбільша відмінність між VFX та SFX полягає у ролі, яку вони виконують під час знімального процесу та, власне, у строках виробництва. Спецефекти створюють безпосередньо на майданчику, тоді як візуальні ефекти вже на етапі пост-продакшину.
SFX можуть включати додавання різних "елементів", яких вимагає сюжет, до сцен з, наприклад, вогнем, водою чи снігом. Простими словами, це створення умов, які потрібні для кадру, за допомогою різних технічних засобів під час зйомки. До появи цифрових технологій це був єдиний вихід для таких сцен.
Втім, стрімкий розвиток технологій дозволив режисерам досягти тих же ефектів, що й на екрані з SFX під час пост-продакшину. VFX може у цифровий спосіб відтворити все, що SFX здатний зробити на знімальному майданчику.
Термін VFX також може стосуватися усіх форм цифрового покращення кадрів – від додавання фонів за допомогою хромакею до інтеграції моделей GGI (computer-generated imagery, тобто "зображення, згенеровані комп'ютером"). Тому й неминуче виникає плутанина з термінологією.
Та все ж більшість фахівців, коли говорять про VFX, зазвичай мають на увазі саме додавання цифрових "елементів" (вогонь, вода тощо), а не загальний термін "візуальні ефекти", який стосується усіх форм цифрового покращення зображення. Водночас, коли згадують про SFX, зазвичай мають на увазі практичну зйомку таких елементів як дим чи вогонь, а не ширше значення цього поняття, яке включає аніматроніку чи протезний макіяж.
Коли використовують SFX
Спецефекти використовувалися і часто використовуються досі, аби буквально покращити сцену чи її декорації. Мовиться про все те, що може статися у житті спонтанно, але вимагає реального планування на знімальному майданчику. Типовими прикладами SFX на майданчику може бути створення снігу, дощу або й додавання диму для красивого кадру. Так, всього цього можна досягнути й за допомогою VFX, та все ж зазвичай такі сцени знімають на камеру. Адже SFX на знімальному майданчику буде виглядати реальнішим, що також впливатиме на гру акторів.

Тож якщо є можливість створити спецефекти на знімальному майданчику, вони, ймовірно, працюватимуть ефективніше та обійдуться дешевше, ніж цифрові візуальні ефекти під час пост-продакшину.
Масштабний вибух у кіно
Один з найкращих прикладів SFX – у фільмі "007: Спектр". Вибух, який влаштували під час зйомок навіть потрапив до Книги рекордів Гіннесса як найбільший постановочний вибух в історії кіно.
Вражаючий трюк був поставлений фахівцем із спеціальних ефектів Крісом Корбулдом та експертом по вибухівці – Чарльзом Адкоком. Аби досягнути мети, вони використали 8 418 літрів палива та 33 кілограми вибухівки.
Коли використовувати VFX
Отже, якщо SFX, зняті на камеру, настільки ефективні, коли потрібно створювати сніг, вогонь, дощ у цифровому вигляді як VFX (то в якому випадку доцільно звернутись до VFX)?


Наприклад, якщо ви хочете створити сніговий пейзаж з масштабними кадрами, простіше і дешевше зробити це саме за допомогою VFX. Те ж саме і з дощем. До того ж, варто завжди враховувати обставини, які залежать не від вас. Якщо ви, скажімо, хочете додати дим у сцені битви в історичній драмі, вітер може швидко прибрати його з вашого кадру. Створені на знімальному майданчику спецефекти не можна "направляти" так, як хочуть режисер чи як того вимагає сюжетна лінія.


Ще одна причина, коли використовують VFX, стосується міркувань здоров’я та безпеки. Якщо потрібно додати вогонь або вибухи у сцени, у які безпосередньо залучені актори чи каскадери, безпечніше буде додати епічного саме на пост-продакшині, а не ризикувати під час зйомок.

Чи можуть VFX замінити SFX в майбутньому?
Якщо з якої-небудь причини елементи SFX "поводяться" не так, як хоче знімальна група, можете завжди досягнути бажаного ефекту завдяки VFX. Як то кажуть – "на пості поправимо" :) Елементи VFX можуть забезпечувати такий же ефект, як і "справжні" SFX, проте без ризику для здоров'я. До того ж, вони можуть бути дешевшим варіантом. Крім цього, цифрові візуальні ефекти VFX дозволяють проявити більше творчості і забезпечують гнучкість у кіновиробництві. Та попри все згадане, навіть найкраща акторська гра не може конкурувати з реальними емоціями, які переживають люди за тих чи інших умов на майданчику.